Práca s programom Optimik exporter

FOTO UKÁŽKA OBJEDNÁVANIA 1 (ukážka vytvorenia prvej zákazky)
FOTO UKÁŽKA OBJEDNÁVANIA 2 (ukážka vytvorenia ďalšej zákazky)

PODROBNÝ POPIS

Spustenie programu
Spustite program dvojklikom na ikonku na obrazovke, alebo na súbor Optimik Exporter (exe) v adresári C/RK soft/Optimik Exporter
Import databázy materiálu
Po spustení budete vyzvaní na samoinštaláciu databázy materiálu od dodávateľa. Nainštalujte si materiál.  Nahraje sa Vám súbor materiálu „Stock dat“ do adresára  C/RK soft/Optimik Exporter/Stock.dat“
Ukážka zákazky
Na úvod si môžete pozrieť ukážkovú zákazku – Kuchynská linka – p.Kováč, ktorú po prezretí vymažte tlaćitkom (-). Podobným spôsobom vymažte všetky výrobky a materiály ukážkovej zákazky, stlačením tlačítka (-) vedľa tabuľky materiálu.
Zadanie novej zákazky
Pred zadaním novej zákazky si vždy zadajte názov zákazky a názov výrobku. Príklad: 

Zákazka: Peter_N

Výrobok: Kuchynská linka

Vyberte všetok materiál z ktorého má byť výrobok vyrobený. Materiál pridajte stlačením tlačítka (+) pod tlačítkom Export. Nezabudnite na hrany (ABS 0,5mm, ABS 2mm), sololit, a pod. Načítanie materiálu potvrďte zelenou šipkou. Príklad:

KORPUS bude vyrobený z materiálu:   DOSKY UNIFARBA/ B500 Biela Hladka (18mm)
DVIERKA budú vyrobené z materiálu: DOSKY DREVODEKÓR/ H113 ST10 Dub Kansas hnedý (18mm)
ŠUFLÍKY budú vyrobené z materiálu:  DOSKY UNIFARBA/ B500 PE BU Biela Perla 16 (16mm)
Hranovacie pásky: 0,5mm,   2mm  ( farba hrán bude zhodná s farbou materiálu )

po vybratí jednotlivých materiálov vždy stlačte tlačidlo „+“ – tým sa materiál pridá do zákazky

Ak máte vybraté materiály, môžete zadávať dielce

Zadávanie dielcov
V spodnom menu si tlačítkom (+) pridajte Dielec. Najskôr vyberte Materiál – začnite napr. dielcami KORPUSOV – vyberte B500 Biela Hladka. Zadajte Množstvo, potom rozmer – Dĺžka (v smere kresby, resp.po dĺžke), potom druhý rozmer – Šírka ( kolmo na kresbu) a Názov dielca. Nezabudnite u jednofarebných materiálov odstrániť zaškrtnutie pri parametri „Dodržať kresbu“ . Ďalej prejdite nižšie na Hranovacie pásky, označte strany ktoré chcete olepiť a vyberte si typ  hrany. Takto postupujte so všetkými dielcami KORPUSU.

V ďalšom kroku môžete zadať dielce pre DVIERKA. Vyberte si materiál – H113 ST10 Dub Kansas hnedý . Keďže tento materiál má dekór drevokresbu, zaškrtnite políčko „Dodržať kresbu“  a ďalej postupujte ako pri dielcoch pre korpus.

V ďalšom kroku môžete zadať dielce pre ŠUFLÍKY. Vyberte si materiál – 500 PE BU Biela Perla 16. Postup je ten istý.

Pozn.: Ak chcete dupľovaný materiál spojený zlepením dvoch dielcov, zadajte dvojnásobné množstvo (napr. 1ks stolová doska – rezať sa budú 2 ks ktoré sa zlepia a ohranujú) . Do názvu uveďte “ Duplák 1ks „, počet dielcov = 2ks, hrany vyberte široké na dupľovaný materiál napr. =42/2mm.

Odoslanie súboru do výroby
V pravom hornom rohu programu stlačte tlačítko EXPORT. Uložte si na disk do nového adresára (vytvorte si adresár napr. POREZY) súbor zákazky pod názvom napr.: „vase meno_nazov_zakazky_vyrobok“   , napríklad: „Frantisek_Stolar_PeterN_kuchyna„. Tento súbor nám pošlite na e-mail:  vyroba@nabytoktatry.sk. My Vám pošleme v čo najkratšom čase cenovú ponuku s termínom výroby 
Ostatné
Stlačením tlačítka Tlač, si môžete pozrieť, prípadne vytlačiť zoznam dielcov, plochu dielcov a dĺžku olepovaných hrán dielca. V ploche materiálu nie je započítané orezanie tabule a odpad (cca.5-10%), a pri hranovacích páskach nie je započítaný nadrozmer na každom konci hrany potrebný pre strojové olepenie (cca. 2 x 20 mm), z toho dôvodu je plocha dosiek a dĺžka hrán v skutočnosti vyššia a bude zohľadnená v kalkulácii.